Zrzeszenie miłośników roślin i ogrodów

dla ekologii

Oświetlenie zewnętrzne do domu

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Dom za miastem to dla większości największe marzenie o wygodnym życiu na wsi.
Jednak, aby nasz dom dawał nam radość, lepiej zatroszczyć się również o teren dookoła. Mowa tu naturalnie o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale tak samo istotne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne budynku. Poprawnie rozlokowane lampy ogrodowe zaznaczają walory nawet najmniejszego ogródka, a z dużego ogrodu trafnie dopasowane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy. Oprócz tego wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji domu – są istotną ochroną antywłamaniową. Jak najtrafniej dopasować oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, rozmieszczając oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa rzeczywiście zniechęci złodzieja?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzajelampa zewnętrzna
Napisał: gωen
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ogólnie oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa rodzaje opraw: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla domu. W ramach tych drugich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić ładną dekorację, jak również lamy zewnętrzne montowane w celach praktycznych. Ozdobne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe, zainstalowane wokół domu, by w artystyczny sposób podświetlać jego ściany pod kątem. Tego typu oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji domu (ale tym razem ze strumieniem światła z góry) możemy ustawić, korzystając z lamp ogrodowych (na przykład kinkiety do ogrodu) lub lampy zewnętrzne, umieszczone w okapie (oprawa schowana w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z żarówką pobierającą mniej energii umieszczona w zagłębieniu w ścianie budynku da równie dobry efekt. Oświetlenie zewnętrzne instalowane w celach praktycznych obejmuje lampy najazdowe zamontowane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem na drodze do garażu, aby zapewnić wygodne parkowanie samochodu wieczorem. Wyjątkowo ważnym elementem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, zazwyczaj wyposażone w czujniki ruchu, czyli włączające się wtedy, gdy ich światło naprawdę jest potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku ułatwia właścicielom dojście do domu wieczorem i w nocy i poprawia bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba drzwi ogrodowych. Lampy zewnętrzne zaczarują ogród

Planując wygląd naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się głównie na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe odkładając na koniec. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu pod naszym oknem. Dzięki temu, że dobierzemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród (Meble do ogrodu) będzie nas kusił swoją urodą też po zmierzchu i zapraszał do zorganizowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia przyjaciół na eleganckie wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której głównym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, będzie idealna. Na szczęście mamy też do dyspozycji ogrodowe lampy „podłogowe”, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące zewnętrzne, które można w miarę potrzeb przenieść w inne miejsce ogrodu. Będzie to oczywiście zależne od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie warto więc zaprojektować z wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności chowania w trawie mało atrakcyjnych przewodów przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już na etapie aranżowania podstawowych elementów ogrodu, da nam to szansę schować przewody pod ziemią, obok (jednak nie zbyt blisko) przewodów zasilających zraszacz. Zapewnia to interesujący wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi. Komponentem, który uświetnia wystrój ogrodu, są również zamontowane na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Tego typu lampa lampa stanowi nie tylko wartościowy dodatek dekoracyjny, ale także środek zabezpieczający dom przed próbą włamania, o czym w kolejnej części.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

oświetlony dom
Napisał: Ramnath Bhat
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wbrew pozorom, aby dobrze zabezpieczyć nasz dom, nie zawsze potrzebujemy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która znajduje się tuż za rogiem. Warto najpierw zainwestować w prostą i niedrogą, ale przy okazji wyjątkowo skuteczną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu.

Tak samo ekscytujące zagadnienia znajdują się w podobnym serwisie. Jeżeli masz ochotę je przeczytać - zobacz pod linkiem nowe domy wilkszyn, który jest tu.

Lampa halogenowa daje intensywne światło i umożliwia sąsiadom łatwo dostrzec, czy ktoś spaceruje wokół naszego domu. Oprócz tego światło halogenowe wysokiej klasy jest również odporne na urazy, co za tym idzie ewentualny złodziej będzie się musiał sporo natrudzić, zanim niepostrzeżenie uda mu się przejść przez ogrodzenie i drzwi do domu. Poza inwestycją w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania kierowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co wieczór o jednej porze. Zapalone lampy zewnętrzne wywołują wrażenie, że w środku są domownicy i dobrze odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji powodują, że dom wygląda naprawdę atrakcyjnie. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości naszego domu tak ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i designu.


Sprzedaż oświetlenia zewnętrznego w sklepie:

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-09-25 09:18:18
Tagi: ogród, elewacja, lampy, oświetlenie, dom, parkowanie, alarm, czujniki ruchu