Zrzeszenie miłośników roślin i ogrodów

dla ekologii

Jak dbać o ogród? Dobre porady od naszych redaktorów

Ogród to szczególne miejsce dla każdego posiadacza. Niezależnie od wielkości jest miejscem wypoczynku, w którym można się wyciszyć i zrelaksować po męczącym dniu. Sposobów rozplanowania ogrodów jest bardzo wiele; klasyczne szkoły w tym zakresie pochodzą z czasów przed wieloma wiekami. Od najdawniejszych czasów bowiem doceniano piękno i uspokajający wpływ ogrodów. Kilkanaście lat temu jeszcze popularne było przykładowo uprawianie przydomowych ogródków z warzywami, przez co posiadało się świeże wyroby bez konieczności kupowania ich.


ogród - zdjęcie
Napisał: Guilhem Vellut
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obecnie warzywa zostały zastąpione przez wymagające mniejszej uwagi drzewka z owocami. Przestrzeń pomiędzy ścieżkami zajmują zazwyczaj krzewy i kwiaty (zobacz i porównaj). Stosuje się też nierzadko specjalne elementy dekoracyjne, jak na przykład oczka wodne, sadzawki i mostki.

Źródłem informacji i pomysłów w zakresie zakładania i rozplanowania ogrodu może być bardzo wiele miejsc i ludzi. Jak w prawie wszystkich kwestiach, również pod tym względem można zawsze zapytać o zdanie znajomych i rodzinę. Poza tym w ostatnim czasie chętnie oglądane są specjalistyczne programy telewizyjne, takie jak na przykład Maja w ogrodzie . W programach takich, z użyciem powszechnie dostępnego środka masowego przekazu, podawane są informacje na temat tworzenia ogrodu i dbania o niego. Można się dowiedzieć wielu rzeczy w kwestii roślin i zasad uprawy. Przy okazji promowane jest spędzanie wolnych chwil na dworze na co dzień, na przykład poprzez jedzenie posiłków z rodziną na zewnątrz. Pomocnym źródłem informacji mogą być także czasopisma specjalistyczne i strony internetowe.

Pielęgnacja roślin

W pielęgnacji ogrodu najbardziej istotną kwestią jest właściwa dbałość o rośliny tam posadzone. Chodzi tu zarówno o większe drzewa owocowe, jak i drobne kwiaty i trawniki. Prace w ogrodzie w dużym stopniu uzależnione są od panującej pory roku. Należy pamiętać, że rośliny mają różny czas sadzenia, przykładowo niektóre sadzi się na wiosnę, pozostałe jesienią. Co do drzewek owocowych, należy co jakiś czas przycinać ich konary i kontrolować, czy na pniu i liściach nie ma szkodników. Należy zasięgnąć wiadomości jakie są najlepsze dla danego typu roślin i takie środki co jakiś czas stosować.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:48:06
Tagi: krzewy, programy, Trawy, witryny