Zrzeszenie miłośników roślin i ogrodów

dla ekologii

To już wiosenny czas, czas żeby przygotować ogród na wiosnę. Jak to zrobić? Najważniejsze to pamiętać o podstawach, czyli o wertykulacji

Idzie wiosna, a to najlepszy czas, by pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli też o trawniku. Każdego roku mówimy, że z pewnością dogodniej o niego zadbamy, by prezentował się ładnie, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednak zanim będziemy przystępować do działania nie można zapomnieć, że po pierwszej najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona niezwykle ważna.

Wiemy, że dbanie o ogród (pergole do ogrodu) zupełnie nie jest banalne, ponieważ musimy poświęcić mu mnóstwo uwagi i czasu. Po zimie nasze trawniki prezentują się raczej marnie. Bardzo często posiadają zbyt dużą ilość mchu czy łat z udziałem pleśni pośniegowej lub chwastów. Trzeba je zlikwidować. Jednak jak chcemy polepszyć jakość darni to powinno się przygotować się na określoną pracę, bo najistotniejszym zabiegiem stanie się . Wertykulacja to określenie procesu, w którym za pomocą odpowiednich narzędzi będziemy usuwać mech i zbity filc.Powstaje on w czasie wzmożonego użytkowania trawnika i jego przycinania kosiarką. Od czasu do czasu jest go mnóstwo, że trawa nie chce już rosnąć.Równocześnie, w czasie wertykulacji przycina się powierzchniowo darń, co sprawia, iż do trawnika dopływa większa ilość wody, więc trawa lepiej rośnie,bo ma mnóstwo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest z pewnością intensywniejszy niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory posiadają zazwyczaj koliste ostrza stałe albo sprężynujące. Mogą ciąć one przez trawę aż do ziemi, wspierają jednocześnie napowietrzanie gleby. To też ważne, żeby posiadać piękny trawnik. Początkowo warto wykonać bardzo niskie ścinanie trawnika, aby wertykulację można było łatwiej przeprowadzić. Potem już można przygotować się do konkretnego procesu.

Łąka pełna kwiatów
Napisał: Ruth Hartnup
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednorazowy wyjazd pewnie nie starczy, więc konieczne jest wykonanie tego drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym przejeździe nie opłaca się regulować noży zbyt głęboko, korzystniej dokonać tego za drugim razem. Najkorzystniej jest zrobić próbę na mniej eksponowanym fragmencie. Zdajmy sobie sprawę w tym samym czasie, że w weltykulatorze wałki kręcą się w jedną stronę, co sprawia że cofanie tego rodzaju maszyną nie jest możliwe. Jeżeli chcemy cofnąć, musimy nacisnąć rączkę i podnieść przednie kółeczka. Po tego rodzaju możemy przystąpić do przyjemniejszych zajęć jak sadzenie kwiatów, a gatunków jest niezwykle dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o .

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 14:26:46
Tagi: trawnik, Wertykulacja, weltykulator